VAN

VAN

image

Her köşesi buram buram tarih kokan, doğasıyla, kültürel zenginliği ile, bir medeniyet şehridir Van. Yüz ölçümü bakımından Türkiye'nin 6' ncı büyük ili olmakla birlikte, Van denizi olarak halk dilinde adlandırılan doğal güzelliği ile büyüleyen Türkiye' nin en büyük gölüne sahiptir. Kentin her bölgesi ayrı bir güzelliğe sahip olan Van şehrimiz kaleleri, kümbetleri, camiileri, kiliseleri, selçuklu mezar ve lahitleri ile adeta her köşesinden tarih fışkıran açık bir müze gibidir. Tarihte pek çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu güzel kentimiz; aynı zamanda inanç turizmi açısından pek çok dinin buluştuğu önemli bir merkez konumundadır.

image

Doğu Anadolu bölgesinde sınır kenti olması münasebetiyle, son dönemlerde kentte açılan organize sanayii bölgesi ve yapılan sanayii yatırımları ile, ihracatta yönelik ticaretini geliştirmiştir. Ayrıca kentte yapılan fuar merkezi ve açılan beş yıldızlı otellerle bölgede büyüyen kongre turizmi ve fuar kenti yolunda hızla ilerlemekte ve özelikle sınır kenti olması nedeniyle de turizm açısından önemli cazibe merkezi haline gelmektedir. Van; aynı zamanda doğa turizmine yönelik atılım yaparak içinde bulunduğu coğrafyada ve kuş cenneti Erçek Gölü’nün bulunması ve endemik türdeki kuşların göç yolu üzerinde olması sebebiyle bir kuş cennetidir. Şelalesi, , dağı halk dilinde uçan balık olarak adlandırılan inci kefali, kedisi, kilim ve halıcılığı, el sanatları, akarsuları, su sporları, yelken, kano, offshore, biatlon, yüksek irtifa dalışları, göl suları üzerinde flamingo kuşları ile doğu Anadolu'nun önemli bir turizm kentidir. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ‘nin yer aldığı kentte eğitim turizmi önemli bir yer tutmaktadır. Kampüs içerisinde yer alan Teknokent ve İŞGEM 'le sanayii ve üretim alanında başarılı iş birliktelikleri sergilenmektedir.

Van; son yıllarda devletimizin bölgeye verdiği büyük önem ve yaptığı ciddi yatırımlar,kayyumların şehrin gelişmesi  için gece gündüz özverili çalışmalarıyle güvenin,huzurun ve turizmin önemli merkezi olmuştur.